Weigh Safe Steel Weigh Safe Adjustable Drop Hitch - 8" Drop & 2.5" Shank w/Hitch Pin Lock SWS8-2.5-KA
Weigh Safe
Free Shipping
Weigh Safe Steel Weigh Safe Adjustable Drop Hitch - 8" Drop & 2.5" Shank w/Hitch Pin Lock SWS8-2.5-KA - Weigh Safe
click to zoom in
1,269 Write a Review
ON SALE TODAY
In-Stock
SKU:
HDKJSWS8-2.5-KA
Condition:
New
Tongue Weight:
2,200 lbs
Receiver Size:
2-1/2"
Drop:
8"
GTW:
22,000 lbs
QUICK SHIP Hurry, Order now!
47 customers are viewing this product
60-Day Return Policy
Fast Shipping
HURRY, low stock! Order now!
Looking for Installation Services?
Loading installers...
contact image
Experts Available Now!
  • Guaranteed Fitment
    Always the correct part
  • In-House Experts
    We know our products
  • Added Value
    Quality Products
  • Nationwide Delivery
    Free Shipping!
In-Stock
Weigh Safe
Steel Weigh Safe Adjustable Drop Hitch - 8" Drop & 2.5" Shank w/Hitch Pin Lock
Description
  • 8" Adjustable Ball Mount: 8” drop & 9" rise (hitch can be used in the drop or rise position), adjusts in 1" increments so you get the perfect position for any trailer height
  • Stowability: Can be rotated under the vehicle and stored while not in use
Specifications
Attachment Location Receiver
Mounting Hardware Included NA
Receiver Size 2.5"
Receiver Included No
Product Line Steel Weigh Safe
Mounting Type Receiver
Maximum Tongue Weight 2200
Caregory Heavy Duty Steel Adjustable Ball Mount
Material Steel/Stainless Steel
Length Same as Drop Length
Hitch Class V
Gross Towing Weight 22000
Finish Powder Coated Steel
Drop Length 8" Drop Hitch
Drilling Required No
Color Silver
Title Weigh Safe 8" Drop Hitch with 2.5" Shank Keyed Alike WS05 Included