UWS Bright Aluminum 69" Angled Truck Tool Box with Low Profile TBS-69-A-LP
UWS
Free Shipping
UWS Bright Aluminum 69" Angled Truck Tool Box with Low Profile TBS-69-A-LP - UWS
click to zoom in
1,269 Write a Review
ON SALE TODAY
In-Stock
SKU:
BHSGTBS-69-A-LP
Condition:
New
Made In:
US
curtwhlocations:
D25, D35
Ships via Freight:
True
Tool Box Length:
69"
Tool Box Finish:
Bright Aluminum
Tool Box Material:
Diamond Tread Aluminum
color:
Bright Aluminum
QUICK SHIP Hurry, Order now!
47 customers are viewing this product
60-Day Return Policy
Fast Shipping
HURRY, low stock! Order now!
Looking for Installation Services?
Loading installers...
contact image
Experts Available Now!
  • Guaranteed Fitment
    Always the correct part
  • In-House Experts
    We know our products
  • Added Value
    Quality Products
  • Nationwide Delivery
    Free Shipping!
In-Stock
UWS TBS-69-A-LP Bright Aluminum 69" Angled Truck Tool Box with Low Profile (LTL Shipping Only)
Installation Instructions
View Instructions
Notes
Brand
UWS Logo
Product Video
Features
  • Please order equivalent box #EC10421, which is heavily packaged for parcel shipment
  • Angled design to accommodate unique bed sizes and wheel well shapes
  • Patented RigidCore foam-filled lid to maximize strength and prevent binding
  • Built lower on the bed rail for a better view out the rear window
  • 0.058" extra-thick, one-piece aluminum tub holds heavy tools and cargo
  • Stainless steel lock handles for security and corrosion-resistant operation
  • Connecting rod allows for convenient operation from driver or passenger side
  • Interior rod enclosure helps prevent bending or jamming of lock system
  • Widespread handles are easy to reach from either side of the truck
  • MicroSeal gasket helps seal out moisture, dust and dirt
  • Lid self-opens to 90 degrees for convenient operation and loading
  • Tool trays for easy organization
  • Three-compartment sliding tray for convenient small item storage and retrieval
  • Multiple box sizes available for a custom fit on each truck application
  • Easy to install with pre-drilled mounting slots and included hardware
  • Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts)
Specifications
Warranty: Limited Lifetime Warranty (One-Year Finish, One-Year Parts)
Finish: BRIGHT ALUMINUM
Material: Aluminum
Part Type: Crossover
Description
Fits the following vehicles:
Vehicle Specific
  • 2004 - 2006 Chevrolet Silverado 1500 Crew Cab Pickup 5'9" Bed
  • 2007 Chevrolet Silverado 1500 Classic Crew Cab Pickup 5'9" Bed
  • 2009 - 2010 Dodge Ram 1500 Crew Cab Pickup 5'7" Bed — If your model is equipped with a RamBox, a crossover tool box will not fit.
  • 2009 - 2010 Dodge Ram 1500 Extended Cab Pickup 5'7" Bed — If your model is equipped with a RamBox, a crossover tool box will not fit.
  • 2009 - 2010 Dodge Ram 1500 Standard Cab Pickup 5'7" Bed
  • 2009 - 2010 Dodge Ram 1500 Crew Cab Pickup 6'4" Bed — If your model is equipped with a RamBox, a crossover tool box will not fit.
  • 2009 - 2010 Dodge Ram 1500 Extended Cab Pickup 6'4" Bed — If your model is equipped with a RamBox, a crossover tool box will not fit.
  • 2009 - 2010 Dodge Ram 1500 Crew Cab Pickup 8' Bed
  • 2009 - 2010 Dodge Ram 1500 Extended Cab Pickup 8' Bed
  • 2004 - 2008 Ford F-150 Crew Cab Pickup 5'6" Bed
  • 2004 - 2008 Ford F-150 Extended Cab Pickup 5'6" Bed
  • 2004 - 2008 Ford F-150 Extended Cab Pickup 6'7" Bed